قَوِّ عَلَی خِدمَتِکَ جَوارِحِی

دارم به ناخن ها و زخم های کوچک و بزرگ دست هایم نگاه می کنم، با اینکه دستکش داشتم ولی اصلا یادم نیست کی و چطور دستهام این شکلی شدند! یکهو تصویر خانم های منتظر نوبت کاشت و ترمیم ناخن جلوی چشمم پر رنگ میشود! تصویر آن خانم که برای کراتینه ی موهایش پانصد و هفتاد هزار تومان کارت کشید! آن خانمی که برای مِش به اندازه ی ششصد هزار تومان، تراول پنجاه هزار تومانی داد! آن خانمی که برای هاشور ابروهاش_ که به نظرم خیلی هم زیبا بود_ داشت درد زیادی را تحمل می کرد و من که برای اولین بار این عمل را از نزدیک می دیدم حالت تهوع گرفته بودم.

هم چنان به گردن درد و دست دردم فکر می کنم، که چهره ی زن های رنگ به رنگ جلوی چشمهام رژه می روند، زنهایی که یا کارگر دارند، یا همسرشان کمک حال شان است، یا به اتفاق مادر و مادرشوهر و خواهر و ... خانه می تکانند! به این سختی کش دار خانه تکانی فکر می کنم، که مثل خیلی از سختی هایی که لمس کرده ام شیرین است! دلم را نمی زند و افسرده ام نمی کند، گریه ام نمی گیرد از این همه کار و زحمت واقعی... فکر می کنم انصافا همین مدیریت کردن خانه تکانی که از کجا شروع بشود و چطور پیش برود و به کجا ختم بشود خودش چندین واحد ارشد و دکتراست!! حتی برای آنهایی که دست تنها نیستند.

بعد از نماز صبح نشسته ام و دارم فکر می کنم که این بشور و بساب ها، این از شش صبح دیروز تا همین حالا بیدار ماندن ها، این زخم  ها و دردها، آیا مفید هم هستند، یا مثلا ممکن است بازخواست هم بشویم که چرا از جسم تان اینقدر کار کشیدید؟ خوب من در چنین مواقعی، خصوصا وقتی رو به قبله نشسته باشم و احساس کنم یکی هست که تمام حواسش متوجه من است ، ترجیح می دهم باب میل او فکر کنم، بلکه بیشتر دوستم بدارد، فکر می کنم که خوب فرموده اند: " جهادالمرأة حُسن التبعل" ، ما هم که این تکاندن خانه مان در جهت آرامش و آسایش و خرسندی همسر جان است ، نتیجه بگیریم که جهاد کرده ایم یا نه؟ نه حقوق و مزایایی دریافت می کنیم که لااقل از کارگری مان مزد گرفته باشیم، نه کسی هست که بالای سرمان دستور بدهد که چه کنیم و چه نکنیم و باید به تشخیص و صلاح دید خودمان کارگری کنیم_ هم مدیریت هم کار :)_ منظور اینکه از اول تا به آخرش خودمان هستیم و خودمان اما چشم مان آن بالا به دست های کسی ست که همه را می خرد، خوب هم می خرد اگر با چنین پُست هایی خرابش نکنیم!!

اصل نوشت؛

مادر ما فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها) ، یک یادگاری خوب برای روزهای سخت کار برای مان گذاشته است، آن وقتی که دست های نازنین اش از زیادی آرد کردن گندم، تاول زده بود و به تنهایی کارهای منزل و فرزندان عزیزش را انجام می داد، پیامبر خدا ( صلوات الله علیه و آله وسلم) اذکاری را به ایشان آموخت که به "تسبیحات حضرت زهرا(سلام الله علیها)" معروف شد.

کدام زن است که وقت گفتن این اذکار، قبل از آن که از خستگی بیهوش شود، شربت عسل بنوشد و صبح وقت بیدار شدن، سرشار از انرژی و توان و انگیزه و عشق نباشد؟

پ ن ؛

آیا لازم است باز بگویم که هرگز با آراستگی و زیبایی و شاد و سرزنده بودن مخالف نبوده و نیستم، منظورم خرج های بیخود، اسراف های درد آور، زحمت های بی نتیجه است! منظورم اهتمام بیش از اندازه به ظواهر است که به گمان من نوعی فقر شخصیتی پشت آن خوابیده...کسی که خودش را، با تمام آنچه خداوند به او ارزانی داشته پذیرفته باشد و از این "خود مخلوق دستِ ربّ" لذت ببرد، دیگر برای جذابیت بیش تر و بیشتر دست به چنین کارهای محیرالعقولی نمی زند!

الآن یادم افتاد که اینجا کمی مفصل به این نکته پرداخته ام +

/ 5 نظر / 74 بازدید
نرگس

"با سلام ودرود وتبریک پیشاپیش عید نوروز وب خوبی دارین انشاالله زیر سایه خداوند متعال موفق وپیروز باشید به وب منم که با موضوع مباحث تخصصی درباره ی سایتهای همسریابیه سری بزنید ودر ضمن اگه لطف کنیدووبلاگ منوبا عنوان سایت همسریابی یا همسر یابی لینک کنید ممنون میشم ومن هم شما رو لینک خواهم کرد با ایمیل درارتباطیم یا علی

مامان محمدها

سلام الهدی جان عیدتون مبارک خسته نباشید ، انشالله که سالی پر از شادی و سلامتی و موفقیت براتون باشه ، مثل همیشه از نوشته هاتون لذت بردم ، خدا اجرتون بده ، تلنگر خوبی بود .

نیلوفر

و هدف خداوند از آفرینش زن وقت تلف کردن در آرایشگاه ها و موسسات زیبایی یقینا نبوده. کاش بدونیم

کاشت درختان میوه در فضاهای سبز

سلام علیکم سال خوبی داشته باشید متأسفانه مسئولین منابع طبیعی و سازمان های پارکها و... در ایران و سایر کشورها در فضاهای سبز و جنگلکاریهای درختان میوه نمی کارند و به بهانه زیبایی منظر داخل شهرها و به بهانه مبارزه با بیابان زایی خارج شهرها فقط درختان بیثمر می کارند. آن هم فقط درختان بیثمر خارجی وارداتی! حداقل درختان بیثمر وارداتی کم ضرر و بی ضرر را نمی کارند. و فقط و فقط به دیکته دشمنان پر ضررترین و مخرب ترین و مهاجم ترین درختان بیثمر وارداتی را همه جا با پول ملت ها می کارند. به جای ایجاد جنگل، جنگل نمای تخریب کننده جنگل و مرتع و باغ و مزرعه ایجاد می کنند درختانی که مانع تشکیل ابر و بارش باران می شوند، و باعث تخریب محیط زیست می شوند، و با ده ها عملکرد منفی هوا را به شدت آلوده می کنند و ریزگرد های وحشتناک تولید می کنند و باعث گرمایش کره زمین می شوند. همچنین سبزیجات، گیاهان مرتعی، گیاهان دارویی و معطر کاشته نمی شود. و فقط چمن پرهزینه وارداتی مخرب محیط زیست کاشته می شود مردم و نهادها در بسیاری از کشورها متوجه این خیانت شده اند و با این درختان به شدت مبارزه می کنند و 100 گونه مهاجم جهان معرفی و با آنان مبارزه می شو

یکی

پست جالبی بود. زنی که برای رضای خدا و همسرش درد و رنجها را تحمل می کند. آیا واقعا چنین است؟! پس شما را حواله می دهم به ابن عربی و فصوص الحکمش. فص محمدی(ص)...