حاجی و حاجیه ی ایرانی فخر میهن اسلامی ات باش

 قول داده بودم نکاتی را درباره ی سفر حج بنویسم. متاسفانه بیشتر روی سخنم با حاجیه خانم هاست ! حرفهایی که شاید روحانی کاروان می گوید و عزیزان دل اهمیتی برایش قائل نیستند و لابد فکر می کنند حاج آقای کاروانشان سخت گیری بیخود می کند و یا اینکه اصولا کسی نیست به این نکته ها توجه کند و تذکر بدهد.همین اول بابت ذکر بعض موارد عذر میخواهم.

اولین و مهم ترین وسیله ی همراه حاجی ، که اتفاقا نشان دهندی فرهنگ , سلیقه , دین مداری و حیای اوست : لباس است .لباس احرام آقایان که معلوم هست و حرفی درش نیست ، می ماند لباس سفید خانم ها که خصوصا در حج تمتع باید بیشتر متوجه این نکته بود که از پارچه های نازک که بدن نما هستند استفاده نشه.کاش حیا اجازه می داد چند مورد از موارد "بسیاری" که دیده ام رو بیان کنم.معمولا خانم ها به دنبال لباسی هستند که خنک تر و پارچه اش سبک تر باشه و متاسفانه یک راست می روند سراغ پارچه های نازک.غافل از آنچه اتفاق می افتد .زن مسلمان ایرانی که حالا به لطف خدا حاجیه خانم هم شده است می شود انگشت نمای مردان و زنان عرب که با تمسخر و انگ بی غیرتی و بی دینی به او نگاه می کنند.پیشنهاد من خرید پارچه های نخی و کتان نرم و لطیفی ست که در بازار حتما پیدا میشود.

دوم آنکه در حدیث معتبر از امام صادق علیه اسلام داریم که بوسیدن حجر الاسود از زنان برداشته شده.(من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 326).حتما کسانی که تا به حال مشرف شدند متوجه چهره ی زشت لحظه ی بیرون آمدن یک خانم از صف مخصوص استلام حجر الاسود بوده اند.علاوه بر آنکه کار مستحبی انجام نشده متاسفانه منجر به گناهان متعدد می شود.محال ممکن است با مردی تماس بدنی پیدا نشود ، ظاهر حجاب و چادر هم در آن کشمکش دیدنی می شود و...

سوم طواف مستحبی ست که یکبار دیگر هم گفته بودم.در حالت احرام هست که برخورد با نامحرمان در ازدحام طواف و.....اشکالی ندارد _ که البته تا حد ممکن باید مراقب بود و اجتناب کرد _ اما زمانی که حاجی از احرام خارج شد آیا باز هم همین حکم هست؟ اگر مردی همراه خانم باشه که مراقبت کنه و حائلی ایجاد کنه که هیچ در غیر این صورت باور کنید خالی از اشکال نیست.البته حدیثی در این مورد ندیدم به جز اینکه در هنگام ازدحام طواف مستحبی انجام ندادن بهتر هست تا حاجیانی که طواف واجب دارند به سختی نیافتند .

چهارم  یکی از مهم ترین احکام واجب بر زن مسلمان رعایت حجاب هست.در این حکم واجب فقط گردی صورت و کفین ( دو کف دست) دیده شدن شون حلال شمرده شده.یعنی پوشیدن جوراب واجبه! حاجیه خانمی که زحمت کشیدی تا اینجا تشریف آوردی با دمپایی بدون جوراب چه می کنی؟ و یا پوشیدن به اصطلاح چادرهای رولباسی یا همان رنگی.چرا فکر می کنیم خیابان های مکه و مدینه غیر از تهران و غیره و ذلک هستند. چرا نماد زن ایرانی که چادر مشکی و زیبای ایرانی هست رو اینقدر زشت نشون می دیم.چرا به خاطر گرمی هوا لباس های بدن نمای نازک , با یقه های باز و روسری های نامرتب استفاده کنیم و فقط به خاطر خرید و بازار گردی یادمون بره آمده ایم به حج برای بندگی نه نقض قوانین خدا.

پنجم تعارف  و چانه زنی در بازار رو به آقایون بسپرید. اینجا باید یک نکته هم به حاج آقاها عرض شود که اگر در موقعیت مشابه , جای شما و فروشنده ای که مشغول صحبت و ...با خانم شماست عوض می شد محال بود اجازه بده شما این مدلی با همسر ایشون صحبت کنید.شعاری هم نخوام صحبت کنم باید عرض کنم : غیرت به خرج بدهید لطفا.

در همین مورد بالا یک نکته هم اضافه کنم که سال گذشته میانگین خرید هر ایرانی در این کشور اگر اشتباه نکنم حدود دو تا سه میلیون تومن بوده! شما رو به خدا سرمایه ی کشور رو حفظ بفرمایید!

ششم چند سالی هست که چادری به نام "جلابیب" طراحی و در بازار عرضه شده که به قول خودم چیزی بین چادر ایرانی و عربی ست.و اتفاقا چادر مناسبی برای ایام حج و زیارت ها محسوب میشه. اکثر مدل های این چادر , پوشیه ای هم بهش ان وصل است که در صورت نیاز از آن استفاده می شود.حاجیه خانم های ایرانی هم در همین یکی / دو سال اخیر از این چادر زیاد استفاده می کنند.لکن یک نکته ای هست و آن اینکه اگر قرار است از پوشیه ی این چادر استفاده شود باید درست!! باشه.گیره و یا دکمه ای که اندازه ی پوشیه رو تنظیم می کنه معمولا برای پوشاندن صورت گشاد هستند و باید محل گیره و یا دکمه تغییر کنه بر حسب اندازه ی صورت.ولی متاسفانه تبدیل شده به یک پوشش نامناسب که چشم و ابروها کامل مشخص هستند و بعضا آرایش!! ملایمی هم چاشنی این پوشیه زدن میشه.اتفاقا جلب توجه اش خیلی بیشتر از پوشانندگی اش میشه.اگر قرار است کسی از پوشیه استفاده کنه بهتر هست که درست باشه.(لازم به ذکره منظور من پوشاندن چشم نیست.میشه طوری پوشیه رو تنظیم کرد که دقیقا تا زیر چشم ها پوشیده بشه و از بالا هم تا پایین ابروها.اصلا هم باعث اذیت نخواهد بود.)

هفتم با توجه به محدودیت بار که دو سالی هست ایجاد شده , وقت خرید کردن به هزینه ی اضافه بار و حجم ساک و چمدان ها هم دقت کنید.علاوه بر اینکه اینقدر خودتون رو خسته ی خرید نکنید که به عبادت و زیارت تون ضربه بخوره.

هشتم بحث خیلی خیلی مهم رفتار با حاجیان هم کاروان و هم اتاقی و در منا و عرفات هم , هم چادرهاست.همیشه بحث دعوای سر شارژ گوشی های همراه و آب خنک و غیره , نقل محافل بعد از حج می شود.البته کلیتی نداره ولی کمی صبوری کردن و مدارا و البته ایثار لازمه ی یک حج کامل و مقبول است انشالله. 

نهم از مسئولین کاروان طلبکار نباشیم.بعض اتفاقات واقعا به دست مدیر کاروان وغیر ذلک نیست.مثلا سال گذشته برای چادرهای منا از طرف س ع و د ی ه ا کلی از رزروهای چادرهای ایران کم شد.خیلی از کاروان ها به جای دو چادر برای خانمها و آقایون , یک چادر بهشان رسید و همین باعث ازدحام در چادر و نبود جای استراحت و...شد.و صد البته دلخوری ها و غر زدن ها به جان مدیر بیچاره ی از همه جا بی خبر.گاهی هم کم کاری هست دوستانه و جوانمردانه برخورد کنیم.و به حج به چشم یک سفر سیاحتی و زیارتی که باید خوش بگذره و همه چیز مهیا باشه نگاه نکنیم.حج پیچیده شده در سختی هاست و دقیقا همین سختی لذتش رو ماندگار می کنه و باعث رشد حجاج میشه. 

دهم احترام و توجه زیاد به قرآن که باید خیلی مورد توجه قرار بگیره.قرآن در حج هم کتاب خداست , هم معجزه ی رسول الله صلوات الله علیه و آله , هم کتاب وحدت و انس مسلمین همه ی جهان.

یازدهم موقعیت شناسی و رعایت حیا و عفاف موقع انداختن عکس و یا فیلمبرداری ست.بارها در آغوش گرفتن همدیگر در کنار خانه ی خدا / برداشتن چادر و عکس با مانتو / خنده های آنچنانی و از این دست را متاسفانه شاهدیم.غافل از اینکه همان زمانی که ما برای گرفتن عکس آماده می شویم صدها چشم هم در حال تماشای ما هستند. 

دوازدهم استفاده ی به جا و مناسب برای بیان دیدگاه های اسلامی و برقراری رابطه با حجاج دیگر کشورها.البته در این چند سال شاید اوضاع بهتر شده باشه.ولی مثلا وقتی یک خانم ایرانی به زیبایی و با رعایت تجوید قرآن می خونه باعث تعجب و تحسین حجاج زن دیگر کشورهاست.انگار قرآن خواندن فقط منحصر به عرب هاست که فصیح و زیبا خوانده بشه.همین امر شروع یک رابطه ی خوب خواهد بود . و یا در صورت امکان جا دادن در صف های نماز به حجاج غیر ایرانی و برخورد متواضعانه و مهربان که نشان دهنده ی منش اسلامی و فرهنگ ایرانی ماست.

 و مهم ترین و اصلی ترین نکته : توجه شبانه روزی , در خواب و بیداری به امام زنده و حاضر در حج مان که همه ی  عالم به فدایش.به جای گعده های زنانه و دوستانه در چادرهای منا که سه روز بزرگ سال و ایام معلومات را در آن می گذرانیم از این فرصت استفاده کنیم و جان مان را پیوند بزنیم به مولای مان و فکر و ذکرمان جلب محبت و عنایت حضرت شان باشد.و دعا برای سلامتی و تعجیل در ظهورشان.

پ ن : این پست تکمیل می شود انشالله.

 

کن سعی که باصفا چو زمزم باشی
در قرب به گل، پاک چو شبنم باشی
ای مُجرم محرم، به حرم حرمت دار
مُحرم که شدی، بکوش مَحرم باشی

اصغر عرب

 

/ 44 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیلوفر

خیلی خوبه اگه یه نفر که فرصت به این بزرگی براش پیش اومده به اون مکان بره فرصتشو غنیمت بدونه . کاش بدونه .

بشری

عمه کوچیکه هم دوشنبه آمد ....

حسین مداحی

یک سوتی ای دادیم در حج . مدتی از پشت مواظب یک خانمی بودیم فکر میکردیم از محارم هستند . بعدا دیدیم اشتباهی مواظب بودیم . خانمه هم بروی مبارک نمی آورد . احتمالا گفت : چه ایرانی با غیرتی !

محمد

سلام خسته نباشی خدا قوت به ما هم سر بزنید

یاس حسینیه

سلام هرچی فکر کردیم که ثبت نام کنیم برای حج... یه حسی گفت پول مسلمان کشی ندید. استخاره اش هم بد آمد. کاشکی این حاجی ها، خرید از مسلمان کش ها رو تحریم می کردند، فقط می رفتند اعمالشون رو انجام می دادند و بر می گشتند. آرزوی غریبیست نه؟

ماه ولاء

پيوند ياسي از سلاله پاک محمدي و لاله ‏اي از نسل همان باغ و همان گل...؛ زمين و زمان، به شادباش اين پيوند مقدس آمده ‏اند. مرواريد چشم‏ه است که بر سر و روي تازه عروس مي‏ ريزد و فرشتگان، سبد سبد گل از باغ‏هاي بهشت، پيش پايشان مي‏ افشانند. اگر زمين در غربت هميشگي‏ اش چيزي براي شادباش اين دو فرشته آسماني ندارد، ملائک از فردوس، هديه آسماني خديجه عليه االسلام را مي ‏آورند و دعاي خير مادر را در طبقي از نور، نثار چشم‏ه اي نگران فاطمه مي‏ کنند. عروسي که پدرش خيرالبشر و شوهرش اسداللّه‏ باشد، عروسي که فاطمه باشد، بانوي اول و آخر جهان نيست؟! سالروز نوراني ترين پيوند هستي بر شما مبارک ...[گل]

سوده ط

مشرف می شوید ان شاء الله؟ما هم دعا کردیم هم یک سری افشاگری![لبخند]

مصطفی

سلام دوست عزیز و بزرگوار امیدوارم حالتون خوب باشه و ما رو از دعای خیرتون محروم نکنید. ایشالله اگه خدا بخواد 3شنبه راهی کربلا هستم. اگه تو این مدت از طرف من بی احترامی شده حلال و برام دعا کنید. اللهم عجل لولیک الفرج ایشالله شهید شی. شهادت بنده ی حقیر التماس دعا

غریب دیرآشنا

سلام وبلاگ خوبی دارید بسیار متاثر شدم به ماهم سری بزنید مقدمتان [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] باااارااااااان

سحــــــر

سلام ممنون از متن زیبا و آموزندتون خدا خیرتون بده. تو همین ماه قراره به امید خدا برم مکه حتما دعاتون میکنم. یــــاعـــلی