بسم الله

بانوان راوی حدیث  غدیر

در بین 110 راوی حدیث غدیر که علامه ی امینی رحمة الله علیه در کتاب الغدیر نام برده اند ، نام شش نفر از بانوان هم آمده است.این خود نشان دهنده ی حضور زنان در غدیر و بیعت ایشان بوده است .حرکت سیاسی پیامبر صلی الله علیه و آله در حجة الوداع و سفرشان به همراه اعضای خانواده و نیز حضور همسران صحابه در این سفر و بیعت همه ی زنان با امیرالمومنین علیه السلام تضمین کننده روحیه بالندگی در دین اسلام و توجه به زنان و صحه گذاشتن بر حق انتخاب و اختیارشان ، آن هم در زمان بی توجهی به زنان و نادیده گرفتن حقوقشان می باشد .هر چند هنوز هم در بعضی از کشورهای اسلامی به نام اسلام زنان حق رأی نداشته باشند!

حضرت زهرا سلام الله علیها ؛ ایشان هم این حدیث را روایت کرده اند و هم بعد از غصب خلافت به آن احتجاج نموده اند.

فاطمه بنت حمزه ؛ دختر عموی پیامبر صلی الله علیه و آله

اسماء بنت عمیس ؛ ابتدا همسر جعفر بن ابیطالب بوده است و در هجرت به حبشه با او همراه و فعال و با منزلت بوده است .او محمد حنفیه را در ذوالحلیفه در همان حجة الوداع به دنیا می آورد.

اُم هانی ؛ خواهر علی بن ابیطالب علیه السلام.در عام الفتح مسلمان شده و از همسرش جدا می شود. در روایات آمده که معراج پیامبر صلی الله علیه و آله از خانه ی ایشان بوده است. و کتابی به نام اخبار اُم هانی را علامه تهرانی در الذریعه به ایشان منسوب کرده اند.

اُم سلمه ؛ زنی فهیم و صاحب کمال بوده است.و از مدافعان سرسخت ولایت.

عایشه ؛ زنی فوق العاده جسور و با جرأت بوده و البته همین جسارت بیش از حدش او را منحرف کرد.

در حدیث غدیر همچنین روایت فواطم وجود دارد که از دختران موسی بن جعفر علیه السلام شروع می شود و به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ختم می شود.که هر کدام از این فاطمه ها از عمه شان فاطمه نقل می کنند.(به این نوع حدیث مسلسل می گویند)

"برای اطلاعات تکمیلی به الغدیر مراجعه کنید "

 

پ ن 1؛ مکه که مشرف می شویم به بلندگوها نگاه می کنم....یک روز از همین بلندگوها بعد از نام رسول خدا ، همه ی گلدسته ها نام غریب  او  را فریاد می کنند....

پ ن 2 ؛ "ربّنا آتنا فی الدنیا حسنة و فی الآخرة حسنة و قنا عذاب النّار" ، این آیه را سنی ها در طواف شان بعد از رکن یمانی و در کنار شکاف خانه ی خدا می خوانند.در کنار مولِدِ علی.ع. خودشان هم در هر دور طواف اقرار می کنند که خیر دنیا و آخرت با محبت  علی.ع. گره خورده است. 

الهی ما و نسل ما را کم ارادت به مولا علی علیه السلام قرار مده.