نمی شود که امرزو باشد و از شما نگفت ! امروز یعنی همین ساعت های بیستم جمادی الثانی ، یعنی همین لحظات شیرین آمدن شما به دنیا ، یعنی همین روز مادرداشتن جهان....

نمی شود که سرمان را بیاندازیم  پایین و کنج دل مان که مملو از عشق به شماست ، باز غم گرفته باشد ، هر سال بساط غم های بی پایان فاطمیه را ، و رخت عزای روزهای اندوه و جانگداز غم شما را ، فقط شادی روز ولادت تان جمع می کند...هر چند شادی حقیقی جز با ظهور فرزند دلبندتان مهیا نخواهد شد.

.

.

.

در میان کنیه های حضرت زهرا سلام الله علیها ، خیلی هاشان با کلمه ای آغاز می شوند که دنیای معنی ست. "اُمّ" ..."آم العلوم " ، "ام الفضائل " ، "ام الکتاب "  و کنیه ی معروف و متبرک "ام ابیها". در معنای کلمه ی ام چند نکته باید متذکر شد تا غایت و اساس این نامگذاری بیشتر و بهتر درک شود.

آُم در فارسی به معنای مادر و در بیانی دیگر اصل هر چیزی گفته شده و در لغت به معنای قصد است .مثلا امام از " ام"  وام گرفته شده و به معنی آن کس است که مقصود مردم است.

در نامگذاری حضرت صدیقه ی طاهره سلام الله علیها  شش وجه نام برده شده ؛

وجه اول /حضرت زهرا سلام الله علیها ثمره ی نبوت و حاصل عمر نبی صلوات الله علیه هستند.یعنی حضرت زهرا (س) اصل پیامبر (ص) هستند.

وجه دوم / ایشان را از شدت محبت اُم ابیها نامیدند.انگار که یک پدر به پسرش می گوید : پدر جان یا کسی را در مجاز خواهر یا برادر خود می خواند که از مجاز است نه حقیقت و از روی محبت است.

وجه سوم / ایشان از روی احترام خانم را به این کنیه می خواندندو به یاد حضرت خدیجه سلام الله علیها و یا فاطمه ی بنت اسد _ که ایشان را مادر خود می خواندند _

وجه چهارم/ مادر اصلی پیامبر حضرت آمنه سلام الله علیها بودند. مادر شرافتی ایشان حضرت فاطمه بنت اسد سلام الله علیها بودند و مادر محبتی ایشان حضرت زهرا سلام الله علیها بودند و در ناملایمات و سختی ها فقط حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای ایشان مادری کردند.

وجه پنجم / پیامبر فرمدند : اولاد هر زنی رجوع به پدرش می کند و اولاد زهرا سلام الله علیها رجوع به من می کند." یعنی جدّ مادری بنی فاطمه (س) پدرشان است و فاطمه با این کنیه اصل اصیل ایشان و مادرِ پدرِ سادات است.این نشان دهنده ی شرافت فاطمه سلام الله علیها و اولاد اوست.

وجه ششم / با نزول آیه ای که زنان پیامبر را "اُم المومنین " می خواند ، پیامبر (ص) حضرت زهرا سلام الله علیها را در آغوش گرفته و شرافت برگتری از آن به ایشان عنایت کردند و فرمودند : تو ام ابیها هستی.و قدراً و  رُتبتاً  از زن های من بالاتری.و فرزندان فاطمه سلام الله علیها را فرزندان خود و علی علیه السلام را نفس نفیس خود خواندند.

پ ن : کتابی که این روزها می خوانم برایم خیلی شیرین است .یک پست مجزا برایش نوشته ام ولی این گزیده را برای امروز از باب تبرک نوشتم.خصائص فاطمیه را بخوانید....