«قرآن کریم انسان‌ساز است. زن‌ها نیز انسان‌ساز هستند. وظیفه زن‌ها انسان‌سازی است. اگر زن‌های انسان‌ساز از ملت‌ها گرفته شود، ملّت‌ها به شکست و انحطاط خواهند رسید، شکست خورده و منحط خواهند شد. زن‌ها ملت‌ها را تقویت و شجاع می‌کنند.»*

سال گذشته هم مطلبی در همین رابطه نوشتم.و به اهمیت نقش زن در خانواده پرداختم.اما این مسأله به قدری مهم هست که به نظرم جای توجه بیشتر و توصیه ی بیشتر را داشته باشد.

توقع یک زن از خودش ، و افقی که برای ایجاد اعتماد به نفس و رسیدن به اهداف ترسیم شده در ذهنش متصور است و همچنین دقت در برخورد و نگاه دیگران به نقش او در خانه و اجتماع ، باعث میشود که در زوایای مختلف روحی و جسمی و اخلاقی خودش را به نحوی تعریف کند. و متاسفانه این افقِ دید گاهی فاصله ی زیادی تا آنچه که از منظر مکتب ما ، به حق و شایسته ی یک زن مسلمان است فاصله دارد.

در این وانفسای عصر ارتباطات و ایجاد چشم و هم چشمی های تربیتی ، خیلی از مادران به اصطلاح مذهب مدار هم ، افتاده اند به دام تو در توی تفکری که تلاش جدی دارد برای دور کردن زن ، از حقوق اصیل و نقش مهم او . مادری که بطن او اولین و مهم ترین جایگاه هر انسانی ست که قرار است به کره ی خاکی قدم بگذارد .جایگاهی که حتی افکار مادر بر جنین تاثیر دارد چه رسد به خوراک و اعمال او. و البته این بزرگ ترین شرافتی ست که زن دارد و هیچ مردی لایق و قابل آن نیست که اشرف مخلوقات خدا را  در وجود خود بپرواند.

 *  شما خانمها شرف مادری دارید، که در این شرف از مردهاجلو[تر] هستید."

زن ها را گرفتار بازی هایی کرده اند که یادشان رفته قرار است آینده بسازند ، قرار است مردی را تربیت کنند که در سال های بعد شغلی خواهد داشت ، همسری و فرزندانی و اگر مادر امروز خوب نقش مادری اش را اجرا نکند ، برای فردای جامعه نه پدر خوبی خواهد شد و نه اصولا انسان کامل و متخلقی .یا قرار است زنی را تربیت کند که در سالهای بعد خود مادر نسل دیگری خواهد شد . حالا مادر امروز به جای وقت گذاشتن در تربیت مرد و زن آینده ، افتاده است به دام همان گرفتاری های بی مورد!

«نقش زن در جامعه بالاتر از نقش مرد است. بانوان قشرهای فعّال جامعه را در دامن خود تربیت می‌کنند. خدمت مادر به جامعه از خدمت معلم بالاتر است، از خدمت همه بالاتراست. انبیا می‌خواستند بانوان قشری باشند که جامعه را تربیت کنند و شیرزنان و شیرمردان را به جامعه تقدیم کنند.» *

زنان انقلاب امام ، فرزندان شان را برای دکتر و مهندس شدن بزرگ نمی کنند ، برای بیزینس مَن شدن هم ! بهشان فقط پول در آوردن و زیبایی اندام یاد نمی دهند ، برای شان مهم تر از اینها اخلاق است و یادآوری اینکه آنها هم قرار است در آینده نسل دیگری تربیت کنند.

زنان انقلاب امام قبل از فرستادن بچه های شان به کلاس زبان و افتخار کردن به مدرک آیلتس ، می کوشند احکام دین و محبوبیت های اسلام را بهشان بیاموزند.

زنان انقلاب امام قبل از اینکه پسرهای نوجوان شان بیافتند در دام شناختن بازیگران و ورزشکاران مد گرای غربی و حفظ کردن نامِ بی نام و نشان های فوتبالیست ، الگوهای واقعی اسلامی را نشان شان می دهند که اگر زمانی همین نوجوان ها ورزشکار از آب در آمدند ، بتوانند اخلاق را بر موارد دیگر ترجیح دهند.

زنان انقلاب امام ، قبل از شناخت مدل های فشن روز ، به دخترانشان حیا می آموزند و به جای کلاس های فوق برنامه ی وقت تلف کن و بی جایی مثل رفتن به تالارهای معرفی مُد و خواندن مجلات پرت و بلای هدف دار بی فرهنگ و دیدن فیلم های نامناسب سن شان و افتادن در دام خوب زیباتر کردن و جلب توجه بیشتر داشتن ،  برای شان تفریحات خوب و سالم فراهم می کنند.

«خواهران من، کوشش کنید که فرزندان خود را خوب تربیت کنید. با ایمان و با اراده. فرزندانی تحویل جامعه دهید که برای اسلام مفید باشند. فرزندان، از مادر بیشتر حرف قبول می‌کنند. دلبستگی فرزندان به مادر از هر کس دیگر بیشتر است. شما بهتر می‌توانید بچه‌ها را تربیت کنید. بچه‌هایی که امروز در دامن شما هستند، فردا در جامعه خواهند بود. اداره مملکت ممکن است به دست آن‌ها باشد. اگر شما آن‌ها را اسلامی، مؤمن و متقی بار آورید، ممکن است کشور را نجات دهند.» *

 زنان انقلاب امام ، آنچنان ماهرانه محیط خانه شان را گرم و امن و پر مهر نگه می دارند تا در تمام لحظات و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی تک تک اعضای خانه خیال شان از فضای مطبوع و آغوش مهربان او راحت باشد و هیچ مأمنی را بر خانه و خانواده ی خود ترجیح ندهند.

زنان انقلاب امام ، ارزش های اسلام و انقلاب و فرهنگ غنی ایران را خوب می شناسند و با زبان هنرمند مادرانه شان بذر دلیری و ایثار را در دل کودکان شان می نشانند به امید روزی که همین کودکان ، مردان و زنانی شوند مُبادی به آداب بندگی خدا و ولایت اهل بیت علیهم السلام و نقش آفرینان آینده ی اسلام.

زنان انقلاب امام نگاهشان به علم آموزی هم ، جز رضای خدا و خدمت به خلق نیست که در میان مخلوقات خدا ، باز هم آنچه از زن مسلمان در موردش سوال خواهد شد ، فرزندان و خانواده ی اوست .و آنچه که جایگزینی نخواهد داشت نقش مادری و همسری و تربیتی اوست که اگر کوتاهی کند "هیچ" جایگزینی نخواهد داشت.و من به زن بودن خودم در مکتب خمینی عزیز افتخار می کنم....

 *امام خمینی رحمت الله علیه.