کلاس مفاهیم قرآن بود و نوبت رسیده بود به این آیه....همین آیه ای که این بالا نوشتم. ما فکر می کردیم نهایتا با یکی  دو جمله استاد عزیزمون که خدا حفظ شون کنه از این آیه رد میشند و به آیات بعد هم می رسیم. چه می دانستیم که قرار است دو ، سه جلسه در این رابطه درس بگیریم؟ من فقط به یکی از نکاتش اشاره می کنم که برای خودم خیلی جالب بود.

نکته اش این بود که این مودت و کشش روحی شدید که بین همسران هست و خداوند قرارش داده تا در نهایت دو نفر به آرامش برسند ، مال دوران شباب و جوانی زوجین هست که بوسیله این عشق ورزیدن در کنار هم هستند و حتی گاها همدیگر رو تحمل! می کنند و جذابیت داشتن همسر باعث میشه که اشتباهات هم رو ببخشند و به قول معروف کوتاه بیان..... اما رحمت بین زوجین بر می گرده به دوران میانسالی و پیری.یعنی زمانی که هیجانات دیگه فروکش کرده و زوجین به ثباتی در روابط شون رسیدند و همدیگر رو خوب شناختند و در ضمن دیگه خیلی حوصله گذشت کردن و ایثار شاید نداشته باشند.اینجاست که رحمت میاد وسط و نسبت به هم رحم پیدا می کنند ، عطوفت شون شکل دیگه ای می گیره.  هر کدام شون که از سلامت بیشتری برخوردار باشه ، سعی می کنه بار دیگری رو هم به دوش بکشه.مثل ظرف شستن بعضی از پیرمردهای مهربون برای خانم شون و یا تو صف بانک ایستادن مامان مسن خانواده به جای همسرش.  یه جور علقه ای بین شون دیگه قرار داره که دلسوز هم هستند.و صد البته این دلسوزی ، هم می تونه نتیجه اون عشق اول ازدواج باشه و هم ثمره رحمت به هم.

چند وقتیه که یکی دو تا از دوستان از من خواستند به اندازه توان و شعور خودم در مورد رابطه همسران بنویسم.اینکه شوهرداری خوب و زن داری درست چطوریه...شاید ایام اول ذی الحجه با کمک هم یه مطلب درست و درمون گذاشتیم اینجا.اما الان فقط به این مطلب اشاره می کنم که اگر هر پسری که همسر اختیار می کنه و هر دختری که به خواستگارش جواب مثبت میده ، خودش رو داخل در یک امتحان خودسازی بزرگ ببینه ، خودش رو زیر ذره بین خدا ببینه ، بفهمه که الآن در کنار یکی از مخلوقات خدا که هم دارای شرافت روحی هست و هم وجهه عاطفی و جسمانی داره و کمر همت ببنده که خوب و سربلند باشه ؛ دیگه حقی از همسرش ضایع نمی کنه حتی اگر اون کوتاهی داشته باشه.خیلی ها هستند که سختی زندگی مشترک رو یک تنه به دوش می کشند ولی وقتی باهاشون حرف می زنی متوجه این نکته میشی که چقدر پخته و بزرگند.کسانی که بدخلقی آقاشون رو هم تحمل می کنند و هم در صدد رفعش هستند با خانم هایی که همیشه در حال غر زدنند فرق ندارند؟ و یا آقایونی که خانم شون نسبت به مادر و یا اطرافیان خود آقا دست پخت خوبی ندارند ، متخلق به بعض رفتارهای خوب نیستند و خلاصه طبق سلیقه ی آقا نیستند ؛ بد برخورد نمی کنند بلکه با رفتار درست و مهربانی و تقدیر از رفتارهایی که این وسط خوب و درسته ، سعی می کنند باعث رشد همسر جوان شون بشند. این رو هم عرض کنم که انتقاد هر چند هم بجا و درست باشه روی همه یکسان تأثیر نمی گذاره. یک کمی از ذهن مون کمک بگیریم و برای هدف هامون خلاقیت به خرج بدیم.در خلال یک برخورد خوب و با  محبت به همسرمون بگیم که از فلان قضیه ناراحتیم و با هم حلش کنیم نه اینکه فقط ضعف ها رو ببینیم و باعث رنجش هم بشیم.

صبحدم مرغ چمن با گل نوخاسته گفت

ناز کم کن که در این باغ بسی چون تو شکفت

گل بخندید که از راست نرنجیم ولی

هیچ عاشق سخن سخت به معشوق نگفت

پ ن١ : گر چه آهو نیستم اما پر از دلتنگی ام!

پ ن ٢ : انشالله زائر مدینه ام.